Aktualności

POWER NAP – CZYLI JAK SIĘ WYSPAĆ NIE ŚPIĄC

Dla jednych drzemka, dla innych sjesta, jednak dla każdego to naładowanie baterii w ciągu dnia po to, żeby druga połowy doby była nadal produktywna. Skoro wystarczy zaledwie 20 minut, czyli mniej więcej tyle ile dwie przerwy na papierosa, dlaczego by nie spróbować? Jeśli rzeczywiście poprawi się wtedy efektywność pracy, to może i szef nie będzie miał nic przeciwko (i może akurat wtedy nie będzie przeszkadzał…).

Power nap to bardzo krótka drzemka trwająca nie dłużej niż 20 minut. W czasie niej wchodzimy w drugą fazę snu (wszystkich jest 5). Faza druga to ta „najlżejsza” z faz snu. Pośród głównych zalet 20-minutowej drzemki wymieniane są: zmniejszenie senności, podwyższona czujność, zwiększona koncentracja, zwiększona sprawność motoryczna, a nawet polepszenie nastroju.

Taka drzemka to nie tyle lenistwo, co usprawnienie produktywności i koncentracji. Jak więc się do niej zabrać?

Drzemkę najlepiej uciąć sobie w okolicach lunchu, późno popołudniowe drzemki wiążą się z ryzykiem wpadnięcia w naprawdę głęboki sen, a pobudka po niej spowoduje jeszcze większe otępienie i rozkojarzenie.

Przed drzemką unikajmy produktów z kofeiną, tłustych czy słodkich posiłków; a w zamian, na godzinę czy dwie przed planowaną drzemką warto zjeść coś bogatego w wapno i białko, które sprzyjają zasypianiu.

Później trzeba sobie znaleźć odpowiednie miejsce – wystarczająco ciche, spokojne i zaciemnione. W nowoczesnych biurowcach strefy relaksu są coraz bardziej popularne, ale jeśli nie możesz udać się w tego typu azyl, zawsze można schować się pod biurkiem, a w razie czego wmówić komuś, że czegoś szukasz, albo bardzo rozbolał cię brzuch...

Dobrze też wyposażyć się w koc lub przynajmniej rozpinany sweter, żeby się okryć (temperatura ciała spada w trakcie zasypiania), a kiedy już jesteśmy gotowi do drzemki nastawiamy budzik na 20 minut i spokojnie odcinamy się od rzeczywistości.

Proste? A więc… miłej drzemki.