Aktualności

Stres w pracy, pracuj nad stresem

Wyeliminowanie stresu z życia zawodowego jest niemożliwe, podobnie jak nie unikniemy go w sferze prywatnej. Jednak stres w pracy może się zupełnie inaczej objawiać i mieć znacznie poważniejsze skutki.

Stres stresowi nierówny – wyróżniamy cztery typy stresu:

  • eustres, który jest pozytywny, towarzyszy ekscytacji,
  • understres – przeciwieństwo eustresu, oznacza znudzenie, beznadzieję, bezruch,
  • overstres – to stres nadmierny, pojawia się gdy przekraczamy swoje możliwości i to właśnie ten rodzaj stresu często towarzyszy nam w pracy
  • i ostatni dystres – czyli stres objawiający się napięciem, frustracją, złością, zamartwianiem się.

To, z jakim typem stresu zmagamy się w swojej pracy w dużej mierze zależy od jej charakteru. Z pewnością najczęściej będzie to overstres, kiedy wyzwania, jakie stawia przed nami nasza praca stają się zbyt duże. Najprościej można wytypować kilka głównych winowajców takich jak: szybkie tempo pracy, przeciążenie obowiązkami, nieadekwatna płaca lub jej brak, rywalizacja wśród współpracowników i złe relacje z nimi, słaba komunikacja, poczucie zagrożenia (np. zwolnieniem, konsekwencjami finansowymi lub prawnymi), brak perspektywy rozwoju, monotonia, zaniedbywanie prywatnego życia rodziny, przyjaciół przez pracę i oczywiście mobbing.

– Bez względu na to, jaki typ stresu nas dotyka i czym jest spowodowany trzeba dążyć do wyeliminowania go ze swojego życia. Niestety, długotrwały i stres wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych, zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym – mówi nam psycholog Jakub Banaś. – Może prowadzić do osłabienia odporności, a więc zwiększenia ryzyka „łapania” wszelkich infekcji, wzrasta ryzyko chorób serca, żołądka, bólu głowy, migreny, otyłości, a także zaburzeń psychicznych jak depresja, nerwica, zaburzenia lękowe, czy działania aspołeczne.

Jak więc sobie radzić, kiedy sytuacja w pracy zaczyna nas przerastać? Można starać się ją zmienić (albo sytuację, albo pracę), jednak jeśli to tylko przejściowe problemy, czy trudniejszy czas, warto spróbować technik relaksacyjnych, skorzystać z porad psychologa lub psychoterapeuty, a najlepiej zacząć od sportu. W czasie pracy zwykle nie mamy możliwości odreagować swojej złości czy agresji i narastające napięcie w ciele nie jest odpowiednio wykorzystywane. Sport pomaga oderwać myśli od pracy i gwarantuje lepsze samopoczucie, ponieważ uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia. Jeśli nie jesteś „typem sportowca” dobrze zacząć przynajmniej od spaceru.