Aktualności

Zdrowie jest jak PHP, zawsze może się coś wysypać

L4 bez stresu w branży IT ? Komfortowa praca na B2B bez zamartwiania się o dochód miesięczny w przypadku choroby czy wypadku – czy to możliwe? 

Odpowiedź jest twierdząca. Od września na rynku pojawiła się możliwość zabezpieczenia ciągłości dochodów dla osób pracujących w branży IT ( w zależności od potrzeb dostępny jest produkt dający możliwość zabezpieczenia dochodu od 4 000 zł do 18 000 zł miesięcznie). Jesteś informatykiem to wiesz, że PHP może się czasami „wysypać”.  Tak samo jest z naszym zdrowiem. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że wypadki czy choroby „chodzą po ludziach”. Branża sama dostrzegła ten problem. Coraz więcej osób współpracujących na kontrakty lub noszących się z zamiarem zmiany formy współpracy zainicjowało żmudny proces opracowania oferty dedykowanej, o którym dziś możemy porozmawiać.

Jak zatem zabezpieczyć się na okres niezdolności do pracy i zapewnić sobie dochody na dotychczasowym poziomie, szczególnie jeśli pracujemy na B2B rozmawiam z Katarzyną Zontek – specjalistą w dziedzinie ubezpieczeń.

Skąd pomysł na ubezpieczenie?

Głównie jak powiedziałam z inicjatywy samej branży. Pracodawcy dostrzegli problem, który zgłaszali ich współpracownicy. W naszym odczuciu ubezpieczenie to jest klasycznym przykładem produktu wdrażającego zasadę „win-win”. Z jednej strony współpracownicy, szczególnie zatrudnieni na B2B, mają możliwość wyeliminowania ryzyka związanego z utraty dochodów na wypadek choroby czy nieszczęśliwego wypadku z drugiej pracodawca ma możliwość zadbania o stabilność kadry.

Pomówmy o szczegółach

Umowa zapewnia możliwość dostosowana pokrycia ubezpieczeniowego do indywidualnych potrzeb oraz wysokości osiąganych dochodów osób z branży IT (od 4 000zł do 18 000 zł miesięcznie) jednocześnie dając możliwość zawarcia umowy na życie na wysokie sumy do 700 000 zł! – jest to zarazem podstawowy zakres ochrony, który w zależności od rodzaju świadczonej pracy jest konfigurowalny. Składka miesięczna wynosi od 82,50 do 337,50 zł miesięcznie.

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość samodzielnej konfiguracji pakietu ubezpieczenia. Mówimy o pakiecie, ponieważ poza standardowym produktem zawierającym ubezpieczenie utraty dochodów wraz z ubezpieczeniem na życie istnieje możliwość rozszerzenia podstawy o dodatkowe świadczenia (ponad 20) zgodnie z indywidualnym wyborem.

Dostępne rozszerzenia obejmują miedzy innymi: pakiet zdrowie; pakiet medyczny, szpital czy też pakiet rodzina.

Konstrukcja produktu jego warianty, rozszerzenia zostały zainicjowane oraz opracowane przy współpracy z branżą IT w celu spełnienia deklarowanych przez środowisko potrzeb.

Do ubezpieczenia można przystąpić lub zapoznać się ze szczegółami oferty w prosty sposób – bez żadnej ankiety medycznej. Jest to możliwe przez baner/ linka / stronę internetową, czyli w sposób odpowiadający współczesnym formą komunikacji.

Oferta skierowana jest nie tylko do osób indywidualnych, ale i pracodawców.

Tak, to prawda. Jak już powiedziałam pracodawcy, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą powiedzieli, że dla nich jest to ciekawy benefit pracowniczy, który wyróżni firmę wśród innych. Jasny znak dla pracowników, że firma dba o ich bezpieczeństwo. To także szansa na zmianę formy współpracy dla części osób wahających się jaką formę zatrudnienia wybrać – umowę o pracę czy też cywilnoprawną. Dla pracodawców daje również możliwość zachowania konkurencyjności.

Jakie są istotne warunki przystąpienia do ubezpieczenia?

Do umowy ubezpieczenia może przystąpić osoba, która:

  • jest osobą fizyczną czynnie wykonującą zawód w branży IT
  • ma co najmniej 18 lat i nie więcej niż 65 lat
  • nie przebywa na zwolnieniu lekarskim
  • spełnia dodatkowe wymagania zamieszczone w deklaracji przystąpienia złoży oświadczenia wymagane do przystąpienia do programu.

Bardzo istotne pytanie ze strony programistek. Czy ciąża jest traktowana jako choroba?

To zależy. Jeżeli przyszła mama ze względów zdrowotnych będzie przebywała na oddziale patologii ciąży podmiotu leczniczego to takie L4 jest wliczane do czasowej niezdolności i pani otrzyma stosowne świadczenie, jeżeli nie będzie to pobyt na oddziale to już niestety nie. Generalnie włączeń przewidzianych w warunkach nie ma zbyt wiele – ze względu charakter naszego spotkania trudno je omówić szczegółowo jednak zachęcam do zapoznania się z produktem ubezpieczenia. W zakładce FAQ - staraliśmy się odpowiedzieć na większość stawianych nam pytań. W miarę jak będą pojawiały się nowe również tam będziemy zamieszczać na nie odpowiedź.

A jak może wyglądać to na konkretnym przykładzie?  Powiedzmy jestem programistą i z powodu urazu jestem na zwolnieniu lekarskim przez okres 3 miesięcy.

Wyobraźmy sobie Janka, który pracuje od 3 lat jako programista. Posiada własną działalność gospodarczą i oferuje swoje usługi w formie B2B. Jego zarobki wynoszą 10 000 zł.  Ulega wypadkowi komunikacyjnemu, w efekcie którego złamał rękę. W szpitalu musiał przejść operację - finalnie spędził tam 6 dni. Powrót do zdrowia zajął‚  mu 3 miesiące i wymagał zakupu środków ortopedycznych oraz rehabilitacji. Jego ręka już nigdy nie będzie jak przed wypadkiem w związku z powyższym ustalono 5 % uszczerbek na zdrowiu.

Janek bez względu na stan zdrowia posiada comiesięczne wydatki między innymi na ZUS Środki, które Janek prawdopodobnie otrzyma w ZUS-ie za 3 miesiące wyniosą 5 625 zł. Gdyby Jan miał wykupioną polisę Ctrl + Safe - ubezpieczenie na życie wraz z utratą dochodu oraz pakiet rozszerzeń to jego składka miesięczna wynosiłaby 158,50 zł.

Janek otrzyma dzięki podsiadanej polisie za: czasową niezdolność do pracy L4 - 3 m-ce 14.400,00 zł;  trwały uszczerbek na zdrowiu NNW określony jako 5% 2.500,00 zł; operację chirurgiczną kat D -  2.000,00 zł; rehabilitację medyczną wskutek nieszczęśliwego wypadku 1.000,00 zł (10 zabiegów po 100 zł) oraz za 6 dniowy pobyt w szpitalu 600,00 zł.  W sumie Jan w związku ze swoją niezdolnością otrzymałby 20 500 zł. 

Czy osoba przystępująca w jakikolwiek sposób będzie musiała udowadniać swoje dochody?

Nie. W ubezpieczeniu deklaruje się sumę ubezpieczenia. Co oznacza ryczałtową wypłatę odszkodowania. W naszym przykładzie Jan mógł zarabiać 10 000 zł a ubezpieczyć się na 7 0000 zł. Mógł również skorzystać z opcji ubezpieczenia na 10 000 zł. Tak jak rozmawialiśmy – zaletą tego rozwiązania jest jego konfigurowalność.

To bardzo ciekawe. Przypomnij, gdzie można zapoznać się bliżej z tym tematem?

Dziękuję.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem

https://ctrlsafe.pl/

lub pod numerem telefonu 608212071 i emailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.