Blog

Warsztaty z dobrego odżywiania z dietetykiem klinicznym Jolantą Masłowską. Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Rozpoczynamy kolejną edycję cyklu „Warsztaty z dobrego odżywiania” od przedstawienia, a właściwie obalenia mitów. Tym razem Jolanta Masłowska – dietetyk kliniczny - podzieliła się z nami informacjami na temat oleju kokosowego.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

- Olej kokosowy został okrzyknięty w świecie celebrytów mianem superfoods. Po przeczytaniu informacji na jego temat pojawiających się w internecie, wiele osób zaczęło dodawać go wszędzie. Poza standardowym jego zastosowaniem do smażenia, odnajdywał się również jako dodatek do wypieków, kawy, ale również w kosmetyce jako odżywka do włosów czy krem przeciwzmarszczkowy. I tak jak zastosowanie zewnętrzne (w kosmetyce) jest według mnie w niektórych przypadkach zasadne (choć specjalistą w tej dziedzinie nie jestem), tak zastosowania wewnętrznego nie rozumiem. To czego najbardziej pojąć nie mogę to korzystanie z oleju kokosowego w prewencji chorób układu krwionośnego.

Olej kokosowy zaliczany jest do tłuszczów nasyconych. Od lat wiadomo, że tłuszcze nasycone podnoszą poziom lipoprotein LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Wysokie stężenie tej frakcji cholesterolu przyczynia się do rozwoju miażdżycy. W jaki więc sposób olej kokosowy mógłby działać ochronnie na układ sercowo – naczyniowy? Nie mógłby. Nie działa i nigdy nie będzie działał. W prewencji chorób układu krążenia należy ograniczyć ilość tłuszczów nasyconych w swojej diecie i zastąpić je roślinnymi źródłami tłuszczów nienasyconych, takich jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy tłoczony na zimno, orzechy włoskie czy siemię lniane - tłumaczy dietetyk.

Jolanta Masłowska (Wielek) – dietetyk z ukończoną  specjalizacją kliniczną. Tytuł magistra zdobyła na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim o kierunku dietetyka. - Dietetyka i zdrowy styl życia jest dla mnie ogromną pasją od wielu lat. Uwielbiam udowadniać, że zdrowe żywienie nie musi być skomplikowane, a  dieta to nie wyrzeczenia i głód. Bardzo ważne jest dla mnie zapobieganie  chorobom dietozależnym, ale również wspomaganie leczenia już  występujących chorób – powiedziała Jolanta Masłowska, która przyjmuje w NZOZ MEDICO Praktyka Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów, Tychy, ul. Narcyzów 24. Rejestracja pod numerem telefonu: 509 891 388.