Blog

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 01.01.2022 r. będzie uznawane za jednostkę chorobową w ICD10, pozwalającą na otrzymanie zwolnienia chorobowego. Justyna Szkarłat – psycholog i terapeuta, uczestniczka IX Tyskiego Zjazdu Profilaktycznego podzieliła się z nami informacjami na ten temat.

Co rozumiemy pod pojęciem wypalenia zawodowego?

Justyna Szkarłat: Wypalenie zawodowe — nazywane także z ang. burnout syndrome — to przypadłość objawiająca się poczuciem chronicznego zmęczenia, przepracowania i niezadowolenia z pracy. Ważnym elementem tego syndromu jest fakt, że dotyka on zajęć, które kiedyś przynosiły przyjemność.

Nie jest to więc chwilowa sprzeczka z szefem, nienawiść do poniedziałków czy chęć szybszego urwania się z pracy w piątek. Osoby cierpiące na tę przypadłość cierpią z powodu nadmiaru stresu i nie potrafią zaznać wytchnienia.

Statystyki są szokujące: problem ten może dotyczyć nawet co czwartego Polaka! Wbrew pozorom nie tylko doświadczonych pracowników, ale także ludzi młodych, którzy dopiero weszli na rynek pracy. Bagatelizowany może prowadzić do pogorszenia komfortu życia, a nawet rozwoju depresji i zaburzenia więzi rodzinnych.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego ?

Justyna Szkarłat:  Objawy wypalenia w pracy odpowiadają poszczególnym etapom tego zjawiska. Poznanie ich pozwala na szybkie zareagowanie. Na pierwsze stadium składają się bóle głowy, ciągłe zmęczenie, bezsenność, częste przeziębienia, wpadanie w irytację i odczuwanie niepokoju, brak satysfakcji. Druga faza wypalenia zawodowego jest znamionowana przez wybuchy złości, lekceważenie innych osób, mniejszą efektywność w pracy, skłonność do uciekania w używki  Ostatnie, trzecie stadium wywołuje objawy psychosomatyczne, psychiczne i fizyczne.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy lub też zauważysz ich nasilenie, zdecydowanie zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego  psychologa Justyny Szkarłat. Gabinet mieści się w przychodni MEDICO – Tychy, ul. Narcyzów 24. Rejestracja pod numerem telefonu: 605 760 306.

Rozmawiała: Liliana Bielas-Kostyra.